Тухли – доказалият се строителен материал за зидария
Още преди хиляди години тухлите са били основен материал за иззиждане на домове. Открити са материали, доказващи, че преди 14 000 години в Египет за зидане са използвани тухли. Те са били направяни от глина и слама и са били изсушавани на слънце.
Два са видовете тухли, които в днешно време се използват най-често – керамични и силикатни. Стените, построени от керамични тухли са запазили целостта си в продължение на хиляди години. Причината за това е температурната им устойчивост. Стените, за чието изграждане са използвани тухли изравняват температурните колебания между помещенията и околната среда и осигуряват приятна температура в стаите през всички сезони. Друго тяхно качество е възможността да поемат големи натоварвания. Тухлите са най-често избираният материал при изграждането на стени поради добрата им шумо- и топлоизолация. Ако се съпоставя топлопроводността, при плътните тухли коефициента е почти двойно по-висок, съпоставен с този на тухлите с кухини – 0,6 W/m.°C за плътни тухли и 0,33 W/m.°C за модели с кухини. Това означава, че ако за изолиране на бетонна стена е необходим слой изолация, например от пенополистирол с дебелина 6 см., за тухлени стени са нужни само 3-4 см. Хората избират керамичните блокчета и поради други характерни за тях свойства – устойчивост на пожар и устойчивостта им на вода. Тухлите играят роля на естествен регулатор на относителната влажност в помещенията – те абсорбират влагата от въздуха, когато тя е по-голяма и я отделят, когато е под допустимия минимум. Ако трябва да се сравни тухлата с други материали, то тя има много предимства – не се хваща ръжда по повърхността и не се окислява, подобно на металите, за разлика от пластмасите не старее и не се разлага. Сравнена с дъвесината, основният недостатък на която е процесът на гниене, който трудно може да се предотврати за по-дълго време, дори да се използват различни химически средства. Този проблем не се среща при тухлите.
Най-често търсените размери тухли са: тухли единички и тухли четворки. Тухли единички, със уникалният си размер – 250/120/60 мм., са много удобни, когато трябва да се зидат стени с дебелина половин, цяла или тухла и половина. Друг също толкова предпочитан размер са тухли четворки – 25/25/12 см., те спестяват скъпоценно време на строителя при зидане и имат по-добри топлотехнически характеристики.Все по-голяма популярност получават тухли Поротерм. Това са блокове с множество кухини и порьозна структура. Вследствие порьозността, тези тухли са по-леки, което е голямо предимство в построяването на сгради за по-кратки срокове. Прилагат се при строене както на вътрешни, така и на външни стени на жилищни и нежилищни сгради. За тухли Porotherm е характерна многокамерна структура. Изолационният характер на блоковете е усъвършенстван, благодарение на многото камери и порестата керамика. С Поротерм 38 N+F, при който топлопроводността е λ=0,194 W/mK, без допълнителна протекция на външните стени се гарантира необходимата топлоизолация. Друга отличителна характеристика на керамичните блокове Porotherm е много добрата звукозащита. Тя се постига от редуването на стенички и въздух в керамичната тухла.
От скоро на пазара се оферира нов продукт – тухла Forati 8, чиято големина е 33/25/20 см.. Размера на тази тухла дава възможност строителството да става по-бързо, това е причината тя да намира все по-широка популярност при избора на строители и инвеститори.
За актуални цени и професионално мнение кой модел тухли е най-доброто решение за построяване на вашия дом, може да потърсите информация от някоя строителна борса. Съвещаването с продавач-консултантите може да ви улесни във вземането на решение, след като са представени различни варианти, отговарящи на вашите нужди.
Трябва много внимателно да се взема решение за материала, изграждащ стените на сградата, в която ще живеем, в противен случай последващите разходи по поддържане и експлоатация на жилището ще бъдат в много по-голям размер.