Климатиците – най предпочитаните електроуреди
Климатичната техника стана най-предпочитаната техника за отопление през последните години и в България.Тя се оказа най – безопасната, икономична и удобна техника, която осигурява приятна и постоянна топлина и уют в дома или на работното място. Можем да я програмираме така, че автоматично да се включи и да затопли помещенвието точно в определен час.
Тя може да се използува целогодишно, като отдава топлина през зимата и хлад през лятото. Oxлaждaнeтo и изcтyдявaнeтo нa въздyxa в пoмeщeниeтo ce ocъщecтвявa пocpeдcтвoм eĸoлoгичнo бeзoпaceн xлaдилeн aгeнт -фреон. Циркулирайки в климатичната система, фреонът поема или отдава топлина на въздуха посредством сложната работа на компресор, вентилатор, кондензатор,терморегулиращ вентил и т. н.
Климатизирането на няколко помещения може да се извършва от единични сплит системи-вътрешно и външно тяло за всяко отделно помещение или едно външно тяло и няколко вътрешни
Мултисплит системите са особено подходящи за сгради с ограничено пространство за монтаж и могат да включват вътрешни тела от различен тип: канални, стенни, подови и др.
Вътрешните тела могат да да са с различна мощност.
Напоследък особено предпочитани са каналните климатици.
Предназначени за монтаж в окачен таван с изградена вентилационна система, каналните климатици подават охладения или съответно загрят въздух през решетката на вътрешното тяло. Вписват се в интериора, като остават почти незабележими. Позволяват вкарване на пресен въздух, което ги прави изключително подходящи за помещения без предвидена възможност за отваряне на прозорци –изложбени, конферентни зали, офисни помещенияи др.
Този начин за климатизация осигурява максимален комфорт в помещенията.
За отопление или охлаждане на големи помещения се използуват колонните климатици. Те са подходящи за оборудване на спортни зали, конферентни зали, кина, заведения, магазини, ресторанти и др. Тези климатици са неинверторни - монофазни или трифазни,с различна мощност, която се подбира според нуждите и възможностите на помещенията и изискванията на клиента.
За различните предпочитания на клиентите има различен тип климатици. Подовите са с два отвора -в горната и в долната част на вътрешното тяло.Те равномерно снабдяват помещението с топъл или студен въздух;
Първите климатици са били конструирани само за охлаждане.
В последствие е добавена функцията отопление, както и редица други функции.Днес всички климатици имат следните функции:
охлаждане (cool mode) – охлаждат въздуха в помещението; отопление (heat mode) – затоплят въздуха в помещението;
вентилация (fan mode )- при тази функция работи само вентилаторът на вътрешното тяло на климатика, като раз движва въздуха в помещението; изсушаване (dry mode) – топлообменникът се обдухва и кондензът се отвежда през дренажната тръба; По-скъпите климатици имат допълнителни функции: йонизация (ion)– чрез е-йони се освежава въздуха в помещението; пречистване на въздуха – осъществява се чрез плазмен филтър, който прихваща и унищожава микроби, алергени, вируси и плесени;
С тази многофункционалност и с всички останали предимства, климатиците вече са най-предпочитаните електроуреди.